Kategorie
Uncategorized

Gruntowanie ścian

Kiedy, jak i czym gruntować ściany? Odpowiedzi w krótkim wpisie poniżej.

Po co w ogóle gruntuje się ściany? Przede wszystkim grunt powoduje że powierzchnia staje się mniej chłonna (co ma znaczący wpływ na zużycie farby) i zarazem poprawiają się jej parametry przyczepności. Grunt wzmacnia podłoże i wiąże luźne cząsteczki.

Kiedy powinniśmy gruntować ściany?

Wszystkie nowe ściany które nie były nigdy wcześniej malowane muszą być bezwzględnie zagruntowane. Jest to baza pod przyszłe prace i fundament dla kolejnych warstw. Gdybyśmy na przykład malowali farbami bezpośrednio na tynki/gładzie ich powierzchnia jest tak chłonna, że prawdopodobnie zużyjemy dwa razy więcej farby.

Jeżeli dokonywane były jakiekolwiek naprawy ściany tj. wypełnianie ubytków, pęknięć czy zatykanie dziur po kołkach – miejsca te też muszą zostać zagruntowane.

Kiedy nie gruntujemy ścian?

Mam taką teorię i sprawdza się ona w praktyce 🙂

Powiedzmy że mam do pomalowania ściany które są już wcześniej pomalowane, a chodzi nam jedynie o zmianę koloru. Ich powierzchnia jest w dobrej formie, nie ma żadnych ubytków pęknięć itp. Ja takich ścian nie polecam gruntować. Dlaczego? Bo jeśli zaczniemy nakładać grunt na ścianę na której jest już farba to nie ma sensu! Mało tego możemy sobie tylko zaszkodzić. Zdarzyło mi się bowiem iż grunt może się „przeszklić” i pozostawić warstwę błyszczącej powierzchni, którą ciężko potem zamalować. Nawet po dwukrotnym malowaniu okazuje się że farba źle pokryła i widać smugi czy zacieki.

Czym gruntować?

To nie ma jakiegoś szczególnego znaczenia. Bardziej chodzi tu o wygodę i dokładność. Należy użyć takich narzędzi aby dokładnie pokryć daną powierzchnię gruntem.

Duże powierzchnie proponuję gruntować wałkiem dokładnie rozprowadzają grunt po powierzchni. Ważne aby robić to w miarę równomiernie i nie wylewać litrów gruntu na ścianę. Też mogą zrobić się zacieki, gdy damy go za dużo lub za mało. Mniejsze powierzchnie czy szczeliny w narożnikach można gruntować zwykłym pędzlem malarskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *