Kategorie
Remont

Stiuk – malowanie

Garść informacji na temat odnowy stiuku

Wiele osób zastanawia się co zrobić ze stiukiem na ścianach. Czy warto go odnawiać? Ile to kosztuje? Jak to zrobić? Najłatwiej byłoby go pewnie usunąć, zrobić gładką ścianę i pomalować na ulubiony kolor.

Czy warto go odnawiać?

Wiele osób myśli że stiuk to jakaś moda z dawnych lat która nie pasuje do dzisiejszych nowoczesnych i designerskich pomieszczeń. A może warto spróbować go odświeżyć i nadać nowoczesny wygląd, który może ożywić pomieszczenie i nadać mu niebanalny charakter? Jeżeli zrobimy to prawidłowo możemy niewielkim kosztem uzyskać naprawdę fajny efekt i ominiemy całą procedurę zawiązaną z usuwaniem go, co stanowi duże wyzwanie.

Czy usuwanie stiuku ma sens?

Oczywiście że tak, ale pod warunkiem że po pierwsze, chcemy zupełnie zmienić wygląd naszego pomieszczenia i dopasować go do całości mieszkania, domu czy biura. Po drugie, jeżeli posiadamy na to spory budżet.

Usuwanie stiuku składa się z kilku etapów:

  • Przede wszystkim należy go zeszlifować do gładkich ścian. Używając ręcznych narzędzi typu packa z papierem ściernym w pokoju średniej wielkości to praca zapewne na kilka dni. Przy czym uzyskanie efektu gładkich ścian jest raczej nieosiągalne. Oczywiście możemy posłużyć się elektryczną szlifierką z papierem ściernym, ale przy braku doświadczenia i profesjonalnych narzędzi efekt też będzie mizerny. Należy również wspomnieć, że szlifowanie dużych powierzchni powoduje ogromne zakurzenie całego mieszkania.
  • Następnym etapem po szlifowaniu jest uzyskanie gładkich ścian pod malowanie. Tutaj raczej nie wystarczy miejscowe położenie szpachli gipsowej, co za tym idzie należałoby wykonać gładzie w całym pomieszczeniu. I dochodzimy do sedna, wykonanie gładzi gipsowej w nawet niewielkim pomieszczeniu to wydatek rzędu od tysiąca a nawet kilku tysięcy złotych! Tak jest! średnia cena za wykonanie gładzi to około 20 – 30 zł za m2.
  • Na koniec ściany należy zagruntować i dopiero pomalować.
Jak prawidłowo odnowić stiuk?

Generalnie występują dwa rodzaje stiuku, chodzi tu oczywiście o rodzaj wykończenia tj. woskowany i niewoskowany. Jak pomalować ściany na których znajduje się stiuk? Postępujemy kolejno:

  • Jeżeli nasz stiuk był woskowany to należy go najpierw lekko zmatowić drobnym papierem ścierny, aby pozbyć się idealnie gładkiej powierzchni i nadać jej porowatości, co będzie stanowiło przyczepną bazę pod farbę.
  • Następnie myjemy całość mieszaniną mydła malarskiego i ciepłej wody rozrobionych w odpowiednich proporcjach (każdy producent podaje je na opakowaniu). W zależności od stopnia zabrudzenia czynność tą należy wykonać kilka razy (np. jeżeli stiuk znajduje się na kominku lub). Mydło malarskie ma właściwości odtłuszczające i gruntujące, tak więc po prawidłowym umyciu ścian możemy w zasadzie brać się za malowanie. Ważne aby ten etap przeprowadzić dokładnie. Farba nie będzie się dobrze trzymać powierzchni jeżeli będą na niej resztki tłustego brudu bądź kurzu.
  • Na koniec nie pozostaje nic innego jak pomalować całość dwukrotnie na wybrany kolor. Malować można dowolną metodą wałkiem lub pędzlem.
Poniżej prezentuje jak wyglądało to w moim przypadku.
  • Do malowania użyty został wałek z włókna syntetycznego o średniej długości włosa który doskonale radził sobie z wypełnieniem wklęsłych powierzchni.
  • Farba to Dulux Easycare – plamoodporna lateksowa farba o matowym wykończeniu.

Efekt wyszedł naprawdę fajny, a praca zajęła jeden dzień

dulux easycare
użyta farba – Dulux Easycare
stiuk przed malowaniem
stiuk po malowaniu
stiuk po malowaniu
JEŻELI CHCECIE PAŃSTWO POZNAĆ KOSZTY MALOWANIA SWOJEGO MIESZKANIA, DOMU CZY BIURA ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI KONTAKT. WYSTARCZY DO NAS NAPISAĆ LUB ZADZWONIĆ ABY OTRZYMAĆ DARMOWĄ WYCENĘ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *